يکشنبه, 30 تير 1398
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۲/۱۵ 
  • کد خبر : ۱۸۱۶۲۸
آغاز مراسم رونمایی از آمار تجارت خارجی كشور بر اساس طبقه بندی های اقتصادی(1)
مراسم رونمایی از آمار تجارت خارجی کشور بر اساس طبقه بندی های اقتصادی با حضور معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد و رئیس کل گمرک در محل این وزارتخانه‌ برگزار شد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، در این مراسم که نمایندگان رسانه های گروهی نیز حضور داشتند، نرم‌افزار TCCS که قابلیت تبدیل کدهای HS به سایر طبقه بندی های اقتصادی در حوزه تجارت خارجی را دارد، معرفی شد.


این گزارش حاکی است، مدیر کل دفتر مطالعات بازارهای مالی و بازرگانی معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد طی سخنانی در این مراسم، با بیان اینکه دلیل ورود به این بحث، نیاز ما و پژوهشگران کشور به آمار و اطلاعات تجارت خارجی بود، اظهار داشت: بخشی از این آمار توسط گمرک تهیه می شود اما ما در حوزه مطالعات بازرگانی و تجارت خارجی به شکل دیگری از آمارهای تجارت خارجی نیاز داریم.


سید رضا عظیمی افزود: خوشبختانه آمارهای گمرک جمهوری اسلامی بسیار به روز بوده و به فاصله تنها چند روز، به صورت دوره ای در دسترس قرار می گیرد اما این آمار، بر اساس استانداردهای بین المللی گمرک های جهان است در حالی که برای انجام تحقیقات اقتصادی و تجاری، نیازمند یکسری تغییرات و ویژگی ها در نحوه ارائه این آمار داریم.


وی سرعت بسیار بالا در پردازش داده، عدم وجود خطای عملیاتی، محیطی ساده و کاربر دوست، حداقل استفاده از منابع سخت افزاری و نرم افزاری و استفاده از کتابخانه های قدرتمند و سازمانی از جمله قابلیت های نرم افزار TCCS عنوان کرد.


عظیمی اعلام کرد: در این راستا، معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن تهیه و طراحی نرم افزار سیستم مبدل طبقه بندی های تجاری (TCCS)  ، آمارهای مربوطه را در سایت خود بارگذاری کرده است.


گفتنی است، با وارد کردن اطلاعات تجارت خارجی کشور بر اساس کد HS بر اساس منابع آماری گمرک جمهوری اسلامی ایران به صورت اکسل در نرم افزار TCCS، می توان خروجی های مختلف را بر اساس طبقه بندی های BEC, ISIC2digit,  , SITC3digit, SITC2digit, CPC SNA, LALL, ISIC 4digi به صورت اکسل حاوی اطلاعات وزن (کیلوگرم) ارزش ریالی و ارزش دلاری استخراج کرد.

     

 

 

امتیاز :  ۱.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.3.5.0
    V5.3.5.0